پرسش‌های متداول

1. به طور معمول داوری مقالات چه مدت زمان می‌برد؟

پاسخ به این سوال به محتوا و کیفیت مقاله نیز بستگی دارد. همچنین دریافت پاسخ داوران نیز نقشی کلیدی در تعیین این مدت زمان ایفا می‌­کند. مجله مهندسی حمل‌و‌نقل همواره برای داوران مدت زمان مشخصی جهت بررسی و داروی مقاله تعیین می­‌کند. علاوه بر این، مجله برای نویسندگان نیز تاریخ‌­هایی را جهت پاسخگویی به نظرات داوران تعیین می­‌کند. رعایت هر چه دقیق‌­تر این موارد موجب کاهش زمان داوری مقاله خواهد شد. به طور کلی مدت زمان داوری مقاله و گرفتن پذیرش نهایی، 5 الی 6 ماه به طول می­‌انجامد.

2. ایا محدودیتی در مورد تعداد صفحات مقالات فرستاده شده موجود است؟

به طور کلی تعداد صفحات هر مقاله به همراه مراجع و پیوست‌­های آن، نباید از 25 صفحه تجاوز نماید.

3. تعداد داوران تعیین شده برای هر مقاله ارسالی، چند نفر است؟

تعداد داوران تعیین شده برای مقالات ارسالی، معمولا 3 نفر است. اما این مورد به طور کلی به محتوا و کیفیت مقاله نیز بستگی دارد. چنانچه دو داور از سه داور تعیین شده، مقاله مورد نظر را قابل اصلاح بدانند نظر این دو نفر برای ادامه فرآیند داوری کافی است. 

4. منظور از صفحه عنوان (Title Page) چیست؟

صفحه عنوان که از آن در مرحله ارسال مقاله استفاده می‌­شود، عبارت است از فایل ورد جداگانه، که شامل عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسندگان به همراه وابستگی علمی آن­‌ها و آدرس ایمیل نویسنده مسئول است.

5. مهمترین و کلیدی ترین بخشهای یک مقاله علمی و پژوهشی مورد نظر در مجله مهندسی حمل و نقل چیست؟

به طور کلی مهم‌ترین بخش­‌های یک مقاله علمی و پژوهشی از دیدگاه مجله مهندسی حمل‌و‌نقل عبارت است از چکیده، مقدمه، مرور ادبیات کامل و جامع، مبانی تئوریک/محاسباتی، نتایج، بحث پیرامون مساله مورد بررسی، نتیجه­‌گیری، تشکر و قدردانی، مراجع و پیوست‌­ها. بخش‌­های مطرح شده به طور کلی به موضوع مقاله و مساله تحقیقاتی مورد بررسی بستگی دارند. در هر صورت، این موارد مهمترین بخش‌­های تشکیل دهنده هر مقاله علمی و پژوهشی هستند.

7. آیا مقالات چاپ شده در مجله مهندسی حمل و نقل به صورت آزاد در دسترس(Open Access) هستند؟

بله. تمامی مقاله­‌های چاپ شده در مجله مهندسی حمل‌و‌نقل به صورت رایگان و بر خط (On line) در وب‌سایت مجله موجود بوده و در دسترس عموم می­‌باشند.

8. مراحل ارسال مقالات به مجله چگونه است؟

لطفا جهت ارسال مقاله به بخش "ارسال مقاله"، موجود در وب‌سایت مراجعه فرمایید و با تشکیل حساب کاربری و یا استفاده از حساب کاربری که پیش‌­تر تشکیل شده به ارسال مقالات اقدام نمایید. همچنین جهت اطلاع از جزئیات مراحل داوری و پذیرش نهایی مقاله به قست "اطلاعات نشریه"، زیربخش فرآیند پذیرش مقالات مراجعه فرمایید.