فرایند پذیرش مقالات

فرآیند پذیرش مقالات

تمامی مقالات ارسال‌شده به مجله مهندسی حمل‌و‌نقل، پس از طی فرآیند داوری و بررسی­‌های لازمه به چاپ خواهند رسید. نام و نام خانوادگی نویسندگان برای داوران قابل مشاهده نبوده و نویسندگان نیز اطلاعی از داوران انتخاب شده برای مقالات ارسالی خود نخواهند داشت (Double-blind Peer Review). کلیه مراحل مربوط به داوری و پذیرش مقالات در زیر آورده شده‌­اند.

1. بررسی توسط سردبیر و هیئت تحریریه

با ارسال مقاله به مجله، در ابتدا سردبیر مقاله ارسال‌شده را در جلسات مقرر شده با هیئت محترم تحریریه مورد بررسی قرار می‌­دهد. بدین‌ترتیب از مرتبط‌بودن محتوای مقاله با اهداف و زمینه­‌های تحقیقاتی مجله اطمینان حاصل خواهد شد. چنانچه هر‌گونه مساله‌­ای در رابطه با فرمت مقاله، عدم ارتباط آن با محتوای کاری مجله و یا نگارش نامناسب آن وجود داشته باشد، نویسنده مسئول از طریق دریافت ایمیلی از طرف سردبیر، از آن مطلع خواهد شد. در این صورت نویسندگان می­‌بایست مقاله ارجاع داده شده را با توجه به دلیل ارجاع اولیه، مورد تصحیح قرار دهند و مجدداً ارسال نمایند. در صورت مناسب بودن مقاله، مورد ارسالی برای داوری به داوران مربوطه و تعیین‌شده از طرف سردبیر و هیئت تحریریه، فرستاده می­‌شود.

فایل­‌های ارسالی از مقالات، می­‌بایست دقیقاً مطابق با فرمت ارائه‌شده در بخش "راهنمای نویسندگان" وب‌سایت مجله باشند و همچنین شکل­‌ها و جدول­‌ها نیز می­‌بایست از کیفیت مناسب برخوردار بوده و خوانا باشند.

2. آغاز فرآیند داوری

در مرحله آغازین، مقاله به سه داور فرستاده خواهد شد. اسامی این داوران برای نوسیندگان مقاله مشخص نمی‌­باشد. همچنین داوران نیز از اسامی نویسندگان بی‌اطلاع هستند. با ارسال ایمیلی به داوران از سمت مجله، آن­‌ها می‌­بایست رد یا تائید داوری مقاله را از طریق تشکیل حساب کاربری یا استفاده از حساب کاربری پیشین خود به مجله اعلام نمایند. در صورت پذیرش مقاله، از داوران خواهش می‌­شود تا نظرات خود را در مورد مقاله ارسالی تا تاریخ تعیین شده از طرف سردبیر، برای مجله ارسال نمایند.

3. مرحله بازنگری

هنگامی‌که فرآیند داوری اولیه تکمیل گشت، فایلی متشکل از نظرات سه داور محترم برای نویسنده مسئول ارسال می­‌گردد. در این مرحله از نویسندگان درخواست می‌­شود در صورت عدم رد کلی مقاله، پاسخ‌­های خود را به داوران در ظرف مدت زمان تعیین‌شده، اعلام نمایند. جوابیه داوران به همراه مشخص کردن تغییرات اعمال‌شده در فایل اصلی مقاله می­‌بایست مجدداً توسط نویسنده مسئول، در وب‌سایت بارگذاری شوند. جوابیه تهیه شده مجدد به همان داوران پیشین فرستاده خواهد شد و این مرحله تا جایی که تمامی داوران پذیرش مقاله را تایید کنند ادامه خواهد یافت.

4. تصمیم نهایی در مورد مقاله ارسالی

تصمیم نهایی در مورد پذیرش یا رد مقالات داوری‌شده، همواره بر عهده هیئت محترم تحریریه مجله می­‌باشد. با اتخاذ این تصمیم، نویسنده مسئول از وضعیت نهایی مقاله خود از طریق سایت مطلع خواهد شد.

در ادامه فلوچارت کلی فرآیند پذیرش مقالات ارائه شده است.