راهنمای نویسندگان

شیوه نامه و راهنمای نویسندگان

نکات مهم و اولیه

-   تعداد مقالات تحت بررسی هر نویسنده می‌تواند حداکثر دو مقاله باشد.

-   نویسنده مسئول می‌بایستی از اعضای هیات علمی باشد.

-   مقالات باید حتما طبق فرمت نشریه به ترتیبی که در زیر خواهد آمد، بدون نام و مشخصات نویسندگان، حاوی تمامی شکل‌ها و جداول در یک فایل به عنوان فایل اصلی مقاله ارسال شود و بین 15 تا 25 صفحه باشد.

-   مقالات در سایز A4 با حاشیه های تعیین شده ارایه شوند و لطفا از ارایه مقالات در سایز Letter جدا خودداری شود. برای اطلاعات بیشتر به Page Layout در نرم افزار Word مراجعه شود.

-   قرار دادن  فایل های زیر ضروری است:

1- فایل اصلی مقاله بدون نام نویسندگان به صورت ورد

2- مشخصات کامل نویسندگان و عنوان مقاله که معمولا "صفحه عنوان" نامیده می‌شود.

3- تعهدنامه نویسندگان مبنی بر این که مقاله قبلا در مجله و یا مرجع دیگری ارایه نشده است (فرم مربوطه در در صفحه اصلی سایت موجود است و نویسندگان می‌بایست پس از امضای فرم، تصویر آن‌را در سایت بارگذاری نمایند).

4- رسید پرداخت هزینه بررسی مقاله (2500000 ریال هزینه داوری مقاله و در صورت گرفتن پذیرش مقاله، 5500000 ریال هزینه چاپ مقاله)

5- فرم عدم تعارض منافع

6- گواهی از سایت همانندجو

-   مقاله‌های ارایه‌شده باید در راستای اهداف فصلنامه مهندسی حمل‌و‌نقل و موضوع‌های تدوین‌شده بوده و دارای اصالت و نوآوری و نتیجه یک کار پژوهشی باشند.

-   مقالات مورد قبول این فصلنامه، مقالات پژوهشی یا علمی-پژوهشی هستند و مقالات مروری، گردآوری و ترجمه در فصلنامه مهندسی حمل‌و‌نقل قابل انتشار نیستند.

-   مقالاتی که قبلا در مجلات دیگر (داخلی و خارجی) چاپ شده‌اند و یا مجله دیگری آن‌ها را در دست داوری و بررسی دارد و یا مقالاتی که پذیرش آن‌ها از سوی یک مجله دیگر به نویسندگان اعلان شده ولی هنوز به مرحله انتشار نرسیده‌اند نباید به فصلنامه مهندسی حمل‌و‌نقل ارسال شوند و مجله در صورت دریافت این نوع مقالات ترتیب اثری به آن‌ها نداده و از داوری آن‌ها خودداری خواهد کرد.

-   مقالاتی که در همایش‌های علمی (داخلی و خارجی) پذیرفته شده‌اند، قابل ارایه به فصلنامه مهندسی حمل‌و‌نقل نیستند و  فصلنامه در هر مرحله‌ای، اعم از دریافت و یا داوری، در صورت آگاهی از این امر، فرآیند داوری را متوقف خواهد ساخت.

-   علاوه بر رعایت ضوابط فصلنامه مهندسی حمل‌و‌نقل، مقاله باید دارای نثری روان و یکدست باشد. مقالاتی که دارای نثر ضعیف و نارسا و دارای اشکالات ویرایشی متعدد باشند، وارد فرآیند داوری نمی شوند. روش ما استفاده از واژه‌های فارسی به جای واژه‌های بیگانه است، البته مشروط بر آن که استفاده از جایگزین‌ها باعث آسیب به مفهوم علمی متن نشود.

 

لطفا پیش از آغاز کار، نخست فونت‌های مورد‌نیاز را نصب نمایید.

بسیار بسیار مهم: مقالات خارج از فرمت و دستورالعمل ذیل رد خواهند شد.

 

راهنمای فرمت مقاله‌های فارسی فصلنامه مهندسی حمل‌و‌نقل 

عنوان مقاله با فونت فارسی (B Lotus 18 Bold )

ــــــ یک خط فاصله (B Lotus 11)

(در نسخه اول که برای داوری ارسال می شود، ولی در مرحله انتشار، اسامی و وابستگی علمی نویسندگان نوشته شود.)

ــــــ یک خط فاصله (B Lotus 11)

چکیده (B Lotus 14 Bold )

فاصله حاشیه کلیه صفحات باید از سمت راست، چپ و پایین 5/2 سانتیمتر و از بالا 5/3 سانتیمتر باشد. چکیده مقاله نیز باید با فونت (10 B Traffic) و به صورت ایتالیک I باشد. کناره ­های تمام متن در مقاله به صورت ردیف شده (Justify ) نوشته شود. چکیده، کمتر از 150 کلمه و بیشتر از 300 کلمه نباشد. چکیده فقط یک پاراگراف داشته باشد و از اشاره به مراجع و استفاده از پاورقی در آن خودداری شود.

واژه‌های کلیدی: حداقل3 و حداکثر 5 واژه که با کاما (،) از هم جدا شده و در یک خط و به‌‎ترتیب حروف الفبا باشند (B Lotus 11).

 

(متن مقاله از صفحه بعد آغاز شود.)

1. مقدمه (قلم B Lotus14 Bold )

به‌منظور یکسان‌‎سازی مجموعه مقاله‌ها و نیز برای آن‌که امکان ترکیب و انتقال فایل رایانه‌ای آن‌ها فراهم شود، لازم است که همه مقاله‌ها با طرحی یکسان، کامل و هماهنگ تهیه و  نوشته شوند. این راهنما به نویسندگان مقاله‌ کمک می‌کند تا مقاله خود را با طرح مورد قبول نشریه تهیه کنند.

برای نوشتن مقاله به زبان فارسی، فقط از نرم‌‎افزار مایکروسافت ورد نسخۀ 2013 در محیط ویندوز با امکانات فارسی استفاده کنید. حروف‎‌چینی مقاله با رعایت حاشیه 5/2 سانتی‌متر در هر طرف و فاصلۀ 5/3 سانتی‌متر از بالا و 5/2 سانتی‌متر از پایین در صفحه A4 و با فاصله خطوط (1.15 Multiple) انجام شود.

متن اصلی مقاله به‎‌صورت دو‎ ستونی با قلم (فونت) B Lotus و اندازۀ pt. 11 و در صورت نیاز به متن انگلیسی قلم انگلیسی Times New Roman 11 تک فاصله (Multiple 1.15) تهیه شود.

در متن مقاله از شماره‌گذاری تیترها باید به این صورت باشد:

1. تیتر اول

تیتر اول همه بخش‌ها با قلم  B Lotus Bold و اندازه pt. 14 نوشته شود.

1-1 تیتر دوم

 (زیربخش‌ها) با قلم  B Lotus Bold و  اندازه pt. 12  تایپ شود.

1-1-1 تیتر سوم

با قلم  B Lotus Bold و  اندازه pt. 11  تایپ شود.

خط اول همه پاراگراف‌ها بدون تورفتگی باشد.

 

نسخه‌های ارسالی به دفتر نشریه از طریق سامانه دریافت مقاله‌ها

فایل اصلی مقاله (بدون نام نویسندگان) و فایل مشخصات نویسندگان از طریق سامانه دریافت مقاله‌ها ارسال شود. Jte.sinaweb.net

حداکثر تعداد صفحات مقاله

حداکثر تعداد صفحات مقاله (شامل کلیه بخش‌های مقاله، چکیده انگلیسی و فارسی و منابع و ...) که منطبق با این راهنما تدوین و تهیه می‌شود، نباید از 15 صفحه در همین فرمت بیشتر باشد.

واژه‌های خارجی در متن فارسی

برای واژه‌ها و نام‌های خارجی، در حد امکان از معادل‌های فارسی مصطلح و مصوب استفاده کنید. در مورد نام‌های خارجی ضروری و غیرمتداول یا معادل‌های غیرمصطلح فارسی، فقط در اولین ارجاع و بلافاصله پس از بیان این‌گونه واژه‌ها، معادل لاتین آن را به‌صورت پی نوشت در انتهای مقاله قید نمایید.

پی نوشت­‌ها

در صورت نیاز به درج پی نوشت‌ها، پی­نوشت‌های فارسی به‌صورت راست‌چین با قلم B Lotus و اندازۀ pt. 11 و پی­نوشت‌های لاتین به صورت چپ‌چین با قلم Times New Roman اندازۀ pt. 11 در انتهای مقاله قبل از فهرست منابع نوشته شوند. در پی نوشت بعد از شماره یک نقطه، سپس یک فاصله و بعد معادل فارسی یا انگلیسی را تایپ کنید. از درج پی نوشت‌های غیرضروری خودداری فرمایید.

شکل‌ها، نمودارها و جدول‌ها

جداول و اشکال (نمودار، چارت، نقشه و ...) باید شماره و توضیح داشته باشد. بالانویس جداول باید به‌صورت وسط‌چین با قلم B Lotus Bold پررنگ و اندازۀ pt. 10 تایپ و به‌ترتیب از 1 شماره‌گذاری شود. زیرنویس اشکال باید به صورت وسط چین با فونت B Lotus 10Bold  به‌ترتیب از شماره  1 شماره‌گذاری گردند.

موارد قابل توجه در استفاده از اشکال

نمودارها می‌توانند به‌صورت رنگی یا سیاه و سفید باشند؛ ولی به‌گونه‌ای باشند که در صورت چاپ تک رنگ، رنگ‌ها و جزییات آن‌ها قابل تشخیص باشد. نمودارها و اشکال در داخل متن و در جایی درج شوند که بلافاصله به آن‌ها ارجاع می‌شود. البته مشروط بر این که ستون‌ها در یک صفحه شکسته نشوند. بیان واحد کمیت‌ها در نمودارها و اشکال الزامی است. در متن مقاله باید به همۀ اشکال و جداول ارجاع شود. در تهیۀ نمودارها و اشکال توجه کنید که اندازۀ اعداد، واژه‌ها، کمیت‌ها و راهنمای منحنی‌ها (legend) به قدر کافی بزرگ باشد تا پس از درج در مقاله، کاملا واضح و خوانا باشند. دقت فرمایید اگر نمودار یا اشکال داخل مقاله به‌صورت تصویر (خروجی نرم‌افزار) است، باید وضوح کامل داشته باشد. بهتر است فایل اصلی نمودارها و اشکال در متن مقاله قرار داده شود. نمونه‌هایی برای نمودار در زیر آمده است (توجه شود که خود نمودارها نیز  باید در موقعیت وسط‌چین نسبت به دو طرف کاغذ قرار گیرند).

نکته بسیار بسیار مهم دیگر اینکه اگر جدول‌ها، نمودارها و شکل‌ها به صورت تک ستون در متن آورده می‌شوند (به دلیل بزرگی و عرض آن‌ها) حتما و حتما در ابتدای صفحه و یا انتهای صفحه قرار گیرند. به عبارت دیگر به هیچ وجه یک جدول و یا شکل تک­ستونی بین دو متن که به صورت دوستونی نوشته شده قرار نگیرد.

موارد قابل توجه در استفاده از جداول

هر جدول باید شماره و عنوان (توضیح) داشته باشد که در وسط جدول با قلم B Lotus Bold و اندازۀ pt. 10 تایپ و به‌ترتیب از 1 شماره‌گذاری می‌شود. باید جدول‌ها در داخل متن و بلافاصله پس از جایی که به آنها اشاره شده، درج شوند. عنوان ستون‌های جدول‌ها باید به‌صورت وسط‌چین (B Lotus 10 Bold) و کلیه متون در داخل جدول اگر فارسی باشند به‌صورت راست‌چین یا وسط‌چین، بسته به مقدار متن داخل جدول (B Lotus pt. 10) و اگر لاتین باشند به‌صورت چپ‌چین (Times New Roman 8) تایپ شوند. همۀ اعداد در جدول‌ها باید به‌صورت فارسی و وسط‌چین تایپ شوند. بیان واحد کمیت‌ها در جدول الزامی است. هر جدول با یک سطر خالی فاصله از متن قبل و بعد آن قرار گیرد.

به عنوان نمونه جدول 1 مطابق راهنمای بالا تهیه شده است. در این جدول نوع و اندازه قلم مورد‌نیاز برای تدوین مقاله‌های فارسی به‌صورت خلاصه آمده است (توجه شود که خود جدول نیز باید در موقعیت وسط‌چین نسبت به دو طرف کاغذ قرار گیرد).

در داخل جدول‌ها باید از اعداد فارسی و عنوان‌های فارسی استفاده شود و در صورت استفاده از ممیز، اعداد را از سمت راست نوشته ممیز زده و بقیه عددها را بنویسید. از به‌کار بردن نقطه به جای ممیز خودداری فرمایید. 

جدول‌ها دارای خطوط عمودی نباشند مانند جدول 2.

شکل 1. نموداری برای نمونه

جدول 1. خلاصه نوع و اندازه قلم‌های مورد نیاز برای تدوین مقاله‌های فارسی

عنوان

قلم (فونت)

اندازه

نوع قلم

عنوان مقاله

B Lotus

18

پررنگ

نام و نام خانوادگی

B Lotus

11

نازک

آدرس پست الکترونیکی نویسندگان

Times New Roman

11

نازک

تیتر اول

B Lotus

14

پررنگ

تیتر دوم

B Lotus

12

پررنگ

متن چکیده

B Traffic

10

نازک ایتالیک

واژه‌های کلیدی

B Lotus

11

نازک

متن اصلی

B Lotus

11

نازک

زیر نویس فارسی

B Lotus

10

نازک

زیر نویس لاتین

Times New Roman

9

نازک

عنوان جدول‌ها و نمودارها

B Lotus

10

پررنگ

عنوان ستون‌­های جدول‌ها

B Lotus

10

پررنگ

متون فارسی درون جدول‌ها

B Lotus

10

نازک

متون لاتین درون جدول‌ها

Times New Roman

8

نازک

مراجع فارسی

B Lotus

11

نازک

مراجع لاتین

Times New Roman

11

نازک

جدول 2. نمونه یک جدول

فرمول‌ها و روابط ریاضی

برای نمایش روابط و فرمول‌های ریاضی از جدول دو ستونی با خطوط نامرئی مطابق نمونه زیر استفاده شود. در ستون سمت راست این جدول، شماره رابطه و در ستون سمت چپ رابطه یا فرمول مربوط نوشته شود (استفاده از Microsoft Equation در نوشتن فرمول‌ها الزامی است).

در صورتی که فرمول‌ها در محیط word نسخه 2013 تهیه شوند، فایل ارسالی باید با پسوند *.docx ذخیره شود تا از تبدیل شدن فرمول‌ها به عکس جلوگیری شود. تمام روابط ریاضی به‌ترتیب از 1 شماره‌گذاری شوند و شمارۀ هر رابطه با پرانتز جدا می‌شود. روابط باید با اندازه فونت 10 نوشته شوند. دو نمونه فرمول در زیر آمده است.

(1)

محل قرارگیری فرمول مربوطه

(2)

محل قرارگیری فرمول مربوطه

در صورتی‌که روابط ریاضی به صورت تک ستونی در متن آورده می‌شود، باید به گونه‌ای آن‌ها را تنظیم نمایید که مانند شکل و نمودار درابتدا یا انتهای صفحه آورده شود.

نتیجه‌گیری و پیشنهادها

بخش جمع‌بندی و نتیجه‌گیری پس از متن اصلی مقاله الزامی است. در صورت ارائه پیشنهادات آتی از تحقیق صورت گرفته، می‌توانید آن‌ها را در انتهای نتیجه‌گیری قرار دهید.

قدردانی

در صورتی که مقاله با همکاری افراد یا ارگان‌های خاصی تهیه شده است، در این بخش لازم است تا از آن‌ها قدردانی شود.

مراجع

برای منبع‌دهی و استناد به منابع در متن، مطابق جدول 3 عمل فرمایید.

‎در فهرست منابع باید تمام ارجاعات به زبان اصلی نوشته شوند. اما در هنگام استناد به آن‌ها در داخل متن چنان چه تعداد منابع فارسی بیشتر از منابع لاتین باشد، همه استنادها به فارسی و منابع لاتین نیز ترجمه شود و درصورتی‌که  تعداد مراجع لاتین بیشتر از منابع فارسی باشد، باید استنادها به صورت لاتین بوده و مشخصات منابع فارسی به انگلیسی ترجمه شود.

نکات مهم در مورد منابع مورد استفاده

برای به روز بودن منابع حداقل یک سوم مراجع استفاده شده باید در 3 سال گذشته منتشر شده باشند.

در جدول 3 شیوۀ منبع‌دهی به مقاله، کتاب و پایان‌نامه تشریح شده است، در صورت استفاده از سایر منابع اطلاعاتی مانند: گزارش پژوهشی، آمار سازمان‌های دولتی، جزوه‌های منتشر نشده، سایت‌های اینترنتی، فایل‌های صوتی و تصویری و ... از شیوه‌نامه APA استفاده کنید. تمام مواردی که در جدول 3 مشاهده می‌فرمایید از جمله (سال انتشار داخل پرانتز) باید رعایت شوند.

 نکته 1: لطفا توجه فرمایید در صورتی که تعداد منابع فارسی یک مقاله بیشتر از منابع لاتین آن باشد، باید استناد ها به فارسی ارایه شوند و بالعکس.

نکته 2: مراجع در فهرست منابع باید حتما به‌طور کامل نوشته شوند. در مورد مقاله‌ها اعم از فارسی و انگلیسی حتماً به‌ترتیب نام خانوادگی نویسنده اول، حرف اول نام همان نویسنده. و نام خانوادگی نویسنده دوم، حرف اول نام همان نویسنده.، (سال انتشار)، "عنوان مقاله"، نام نشریه، دوره، شماره مجله، شماره صفحه شروع مقاله-شماره صفحه پایان مقاله. بنابراین در فهرست منابع استفاده از et al.  کاملا ممنوع است. (جدول 3 را مشاهده فرمایید).

نکته 3: درخصوص منبع‌دهی به کتاب اعم از فارسی و انگلیسی حتما باید به‌ترتیب نام خانوادگی نویسندۀ اول، حرف اول نام همان نویسنده.، و  نام خانوادگی نویسندۀ دوم، حرف اول نام همان نویسنده.، (سال انتشار)، "عنوان کتاب"، محل انتشار، ناشر نوشته شود (جدول 3 را مشاهده فرمایید).

نکته 4: منابعی که مربوط به پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری هستند اعم از فارسی و انگلیسی باید دانشگاه و شهر مربوط به آن نوشته شود (جدول 3 را مشاهده فرمایید).

نکته5: در مورد منابع مربوط به کنفرانس‌ها، همایش‌ها و ...، نوشتن تاریخ دقیق و مکان دقیق کنفرانس الزامی است.

لطفا در انتهای منابعی که فارسی هستند و به انگلیسی ترجمه شده‌اند حتماً و حتماً (in Persian) اضافه شود. لازم به ذکر است برای منابع داخل متن به هیچ‌وجه از واژۀ دیگران و همکاران  et al. استفاده نکنید و تمام اسامی نویسندگان و پژوهشگران را بنویسید، مگر این‌که نویسندگان بیش از 3 نفر باشند.

جدول 3. شرح صحیح استناد در داخل متن و در فهرست مراجع

نوع منبع

نحوه استناد در داخل متن

نحوه تنظیم منابع

مقالۀ فارسی و انگلیسی

[نام خانوادگی نویسندۀ اول و نام خانوادگی تمام نویسندگان، سال انتشار]

در صورتی که تعداد نویسندگان یک منبع از سه نفر بیشتر باشد نام نویسنده اول و عبارت - و دیگران - و یا  et al.

نام خانوادگی نویسندۀ اول، حرف اول نام همان نویسنده.، و  نام خانودگی نویسندۀ دوم، حرف اول نام همان نویسنده. (سال انتشار). عنوان مقاله. نام نشریه ، شماره دوره و شماره مجله،  صفحات مقاله.

نمونۀ مقاله فارسی

[Tabrizian and Eshghi, 2016]

تیریزیان، سیاوش و عشقی، کورش (1395) " برنامه ریزی چند هدفه مسیر در یک شبکه چند طریقه با مسیرهای جایگزین"، فصلنامه مهندسی حمل و نقل، سال هشتم، شماره دوم، ص. 303-322.

نمونۀ مقاله انگلیسی

[Nikkhah Qamsari, Hosseini Motlagh and Jokar, 2017]

Nikkhah Qamsari, A.S., Hosseini Motlagh, S. M. and Jokar, A. (2017) “A two-phase hybrid heuristic method for a multi-depot inventory routing problem”, International Journal of Transportation Engineering, Vol.4, No. 4, pp. 287-304.

کتاب فارسی و انگلیسی

نام خانوادگی نویسندۀ اول و نام خانوادگی سایر نویسندگان، سال نشر

نام خانوادگی نویسندۀ اول، حرف اول نام همان نویسنده.، و  نام خانوادگی نویسندۀ دوم، حرف اول نام همان نویسنده. (سال انتشار) "عنوان کتاب"، محل نشر،  ناشر.

نمونۀ کتاب فارسی

[صفارزاده و رحیمی، 1382]

صفارزاده، محمود و رحیمی، فرزاد   (1382)" آلودگی صوتی در سیستمهای حمل و نقل"، تهران، سازمان حفاظت محیط زیست

نمونۀ کتاب انگلیسی

[Merrit, 2017]

Merrit, Frederick S.  (2017) “Standard handbook for civil engineers”, New York:  McGraw Hill.

نمومه پایان نامه

[فیضی، 1394]

فیضی، احمد (1394)  " ارایه یک مدل رفتاری پذیرش فاصله برای عابرین پیاده، هنگام عبور از عرض خیابان" ،پایان نامه کارشناسی ارشد،  استاد راهنما: امیررضا ممدوحی،  تهران: دانشکده فنی – مهندسی، گروه مهندسی عمران و محیط زیست، دانشگاه تربیت مدرس

نمونه مقاله کنفرانس

[Beykaei and Miller, 2017]

Beykaei, Seyed Ahad and Miller Eric, J. (2017) “Integrated land use transportation model system – A micro simulation framework”, International Conference on Traffic and Transportation Engineering, Tehran: 7-8 March 2017.

چکیده انگلیسی

لطفا فراموش نشود به هنگام قراردادن مقاله در سایت مجله، چکیده انگلیسی بدون نام نویسندگان، با زبان انگلیسی صحیح و روان در انتهای فایل فارسی قرار داده شود. لطفا توجه شود در صورتی که چکیده انگلیسی ضعیف و غیرقابل فهم باشد، مقاله مجددا برای اصلاح برگردانده خواهد شد. پس از پذیرش مقاله از نویسندگان محترم در خواست خواهد شد که چکیده انگلیسی با نام و وابستگی علمی نویسندگان را  ارسال نمایند.

برخی نکات مهم ویرایشی

  1. برای شماره‌گذاری از عدد و نقطه استفاده شود، مانند شماره‌گذاری همین قسمت.
  2. قبل از نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول، دونقطه، علامت سؤال، علامت تعجب و ... نیازی به فاصله نیست اما بعد از این علائم باید یک فاصله گذاشته شود.
  3. هنگام استفاده از پرانتز قبل از باز شدن پرانتز و بعد از بسته‌شدن پرانتز از فاصله استفاده کنید، کلمه داخل پرانتز بدون فاصله به پرانتز می‌چسبد.
  4. بعد از پرانتز تاریخ نشر به هیچ عنوان نقطه و ویرگول و ... نگذارید.
  5. برای نوشتن کلمات مرکب یا بعضی افعال و واژگان مشابه از نیم‌فاصله استفاده شود (برای مثال انسان‌ها، می‌رود، تصمیم‌گیری، اندازه‌گیری، بهره‌مند، منطقه‌ای، همان‌گونه و ...) [برای مثال می خواهم (غلط) می‌خواهم (درست)] برای ایجاد نیم‌فاصله در نرم‌افزار word می‌توانید از (ctrl & shift & 2) یا (shift & space) یا (ctrl & -) استفاده کنید (بسته به نوع ویندوز یکی از موارد عمل می‌کند).
  6. به‌جای استفاده از علامت (%) در متن از کلمه درصد استفاده کنید. مانند : 5‎ درصد
  7. براساس دستورالعمل جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی از به‌کار بردن (ه‎ی) خودداری فرمایید و در موارد لازم از همزه (ۀ) استفاده کنید.
  8. به‌جای فعل "می‌باشد" از (است) و در صورت لزوم از (هست) بهره‌گیری شود.
  9. به‌جای فعل "می‌باشند"، (هستند) را بکار گیرید.
  10. در تمام متن مقاله، به‌جای واژه‌های انگلیسی و عربی، در صورت داشتن معادل‌های فارسی مصوب، از واژه‌های زیبای فارسی استفاده کنید (مانند: لذا= بنابراین، ترمینال= پایانه، و ...).

 برای دریافت فرم تعارض منافع اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نمونه فرم تعهد نویسندگان (تعهد اخلاق نشر) اینجا کلیک کنید.

  برای دریافت راهنمای پرداخت هزینه اینجا کلیک کنید.

این فصلنامه از سایت ایرانداک (همانندجو) برای مشابهت‌یابی مقالات استفاده می‌کند.

 برای دریافت راهنمای سایت همانندجو اینجا کلیک کنید.